Когато попаднах за първи път във Вурвуру преди няколко години, не можех да повярвам на очите си. Сега вече ми мина, но истината е, че средният ръкав на Халкидики е страхотен.
Първата обиколка на Ситония направихме с кола, която освен климатик имаше и хладилна жабка. Пиехме си бирички (без шофьора), а когато стигнахме Халкидики, се бухнахме в морето и някак не ни се стори ужасна жега.
Но си беше средата на юли и вечерта във Вурвуру бързо разбрахме, че „то направо не може да се диша“. След порция октоподи и два Mythos-а всеобщото усещане за климата се подобри.
А заливът на Вурвуру е бомба. Освен остров Диапорос – който българчета тузарчета с яхта запалиха със сигнална ракета – в залива се намират още 8 парчета суша. До някои от тях се стига и с плуване, но трябва да се внимава някоя моторница да не ти отнесе главата.
Извън сезона човек може да се изкачи на билото на планинката Итамос и да погледне на Вурвуру отвисоко. И в сезона може, но топлинният удар е гарантиран.
На юг от селото е почивният град на преподавателите от Аристотеловия университет в Солун, който естествено е изграден да се вписва в пейзажа, но прилича на соц изстъпление.
На север и на юг от Вурвуру има няколко страхотни залива с пясъчни плажове, но тактично ще си замълча къде точно се намират.
Единственият проблем на плажа са агресивните балкански майки от Сърбия и Македония, които непрекъснато гълчат децата и създават неистова звукова вълна, като развъртят шамарите.
Когато попаднах за първи път на Вурвуру, единствената ми мисъл беше да не казвам на никого за това местенце. Сега вече е късно за тайни. Мястото, за съжаление, вече е твърде популярно. Това обаче не променя факта, че природата е била изключително щедра, съчетавайки море, планина, зеленина, заливи, плажове и острови в една уникална комбинация. Надявам се повече истински ценители да наминават натам и по-малко „масови“ туристи.