Чамла е най-високо разположеното село в България, но не очаквайте да намерите някой в него. Българска фондация се опита да го превърне в „кралство“ на млади хора, близки до природа. А за известен бизнесмен се говори, че е изкупил земята, за да направи частно ловно стопанство.
Пътят до Чамла е черен, от по-черните. Стига се или откъм село Мугла, или от Триградското ждрело през Чаирските езера. Отиваме с колела.
Мястото все още официално се води село, въпреки че последните обитатели са го напуснали през 80-те години на XX в. Това е най-високо разположеното населено място в България – на 1650 м н.в.
През лятото в него могат да се засекат дървосекачи и събирачи на билки, които нощуват във все още оцелелите къщи.
През 2002 г. община Смолян предоставя за десет години старата сграда на училището на фондация „Дестинация България„, която държи и „Арт хостел“ в София. Така се появява ироничното „Кралство Чамла„, за което трябва да си извадиш виза за 2 лв. от хостела.
Щуравите хора използват мястото за арт и други забавления. Две години по-късно французинът Оливие, а след него и испанецът Оскар от Гранада, се опитват да живеят съвсем сами, посред зима, без ток или канализация.
През 2006 г. се заражда идеята за „Чамла фестивал“ с транс музика. Заради отдалечеността си мястото е сменено в последния момент с язовир Батак.
Година по-късно вестниците пишат, че известен бизнесмен постепенно изкупува земите около селото, за да направи на негово място луксозно ловно стопанство.
В наши дни Чамла още пази величествените си къщи. Макар и изтърбушени и обърнати на обори, те продължават да си стоят все едно никога не са напускани.
Сградата на училището пази сините прозорци, психеделични рисунки, фотьойл, надписи на различни езици и изпокъсани книги и вестници. Неясно как духът на „кралството“ и на старото село преди това се носи из напълно прозрачния въздух.
Минава 18 ч., а имаме да слизаме 25 км до Гьоврен по път, за който знаем бегло само от джипиеса. Чао, Чамла!