Лакатнишките скали (заедно с Враца) са едно от местата, по които са накацали най-много катерачи. Ние обаче отиваме там за малко ноемврийски въздух.
До гара Лакатник трябва да се отиде с влака. Не за друго, а защото шосето през Своге покрай Искърското дефиле е толкова раздрънкано, че освен криви джанти може да си докараш и паднали пломби.
Реката прави завой, подобен на сгънат лакът и оттам името на гарата, на селото, което е на десетина километра в едната посока, и на катерачните скали в другата. Лакатишките скали са заградени от Оплетненска река и Пробойница, които се вливат в Искър. Червените варовици и пясъчници стигат до 250 м височина. Усещането да си пуснеш краката над пропастта, седнал на ръба, е като за края на света…
Отдолу се вижда заслончето „Орлово гнездо“, достъпно само за катерачи. В основата му са набити железни тръби. И така си стои над бездната.
Още през 1931 г. за първи път в България е употребено алпийско въже и трима алпинисти изкачват скалите Дворците и Прозореца, вдясно от днешния паметник.
Лакатнишките скали са защитена местност и част от Природен парк Врачански Балкан. Навсякъде е бесен карст, а и пещерите не са малко. Темната и Свинската дупка говорят достатъчно сами за себе си. Първата си е на четири етажа и не е благоустроена, защото няма сталактити и сталагмити за радост на обикновените туристи, но от нея изтича буйна рекичка. Втората е високо над скалите.
Накрая стигаме до паметника на септемврийци. Десетметровият кръст срещу него е в памет на загиналите алпинисти и планинари.
През май на Алпийската поляна под него организират събор .
Хеххехе, не е слама, а СЕНО, бре 😉
Най-забавното е, че Лакатнишките скали са СРЕЩУ Лакатник в землището на МИЛАНОВО, а кой ги е кръстил така, не е ясно …….