Изкачването на най-високия връх в Северна Африка е по-скоро разходка, отколкото катерене. Въпреки това Джебел Тубкал се издига на 4167 м над Мароко и височината не бива да се подценява.
Акостирахме в Маракеш, като сменихме два нискотарифни полета. Беше средата на септември. Във Високите Атласки планини не беше останал никакъв сняг.
Най-напред хванахме мнооого стар мерцедес, използван за междуградски транспорт и тъпчат с поне 6 човека. Така се добрахме до Имлил. Пътуването отнема около час и половина и струва около 10 лв на човек.
Селото изглежда доста планинарско. По долината на Мизан се върви 4 км до Арумд. Оттам е час и половина до поклоническото място Сиди Шамаруш и още 4-5 часа – до хижите при последните подстъпи към Тубкал.
Там опънахме палатките и рано на другата сутрин дръпнахме нагоре. Добре е да се добереш до Тубкал преди обяд, за да не ти скрият гледката облаците. Повечето туристи се оплакват от височината в последния час преди хижите и трябва да се върви лека-полека.
Стандартната пътека за Тубкал минава през южния циркус Икиби Сюд. Възможно е планински водачи да си предложат услугите, но обикновено може да се оправите и без тях.
Обикновено отнема около 3 часа да качиш Джебел Тубкал от хижата и 2 часа, за да се смъкнеш. Дребните камъчета, особено надолу, яко тормозят коленете.
На върха ви очаква железен триножник, който съвсем не е гръмоотвод. През зимата е добре да сте с котки и пикели в снега.
През Северния циркус също може да се изкачи върхът, но отнема около 4,5 часа от хижата.
Минава се покрай останките на самолет, пренасял оръжие за Биафра. Пирамидката върху малкото връхче Тибхерин, което се вижда ясно над долината, е всъщност един от двигателите. Връщането е със сигурност през Южния циркус.
Накратко – носете си бивачни джаджи, вода и храна. В хижата може да се спи за около 25 лева на вечер, чаршафите се заплащат допълнително.
По пътя е малко прашно, разминаваш се с кервани от мулета с багаж. Гледката е доста лунна и по-скоро прилича на гръцка висока планина, отколкото на Алпите.
И не забравяйте да се пазарите с всички местни, но винаги с усмивка 😉